RAZEM!

Piękny jest obraz dziadków opowiadających zgromadzonym w koło nich wnukom o historii. To moment spotkania dwóch odmiennych światów. Świat młodych, z którym spotyka się ten poznawany na lekcji historii i współtworzony przez człowieka siedzącego przed nimi. Z punktu widzenia osoby starszej to spotkanie, tego który np. przeżył wojnę i tych, dla których walczył. Osobiście miałem w życiu szczęście spotkać kilku więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wiele przeczytałem książek oraz dokumentów archiwalnych dotyczących historii tego obozu, ale najbardziej zapadła mi w pamięć chwila, w której pan Władysław Szepelak, więzień numer 168061, rozpiął rękaw, aby pokazać mi wytatuowany numer obozowy. Opowiadał o całej procedurze, którą doskonale znałem z książek, jednak widoku tego niestarannie wytatuowanego numeru nie odda żaden spisany tekst. Warto iść razem z naszymi rodzicami, dziadkami. Warto spotkać się w jednej chwili z przeszłością i przyszłością. Nie trzeba wiele. Może właśnie dzisiaj odwiedzę moich dziadków, posłucham co mają mi do powiedzenia, albo nawet zapytam ich o młodzieńcze lata? Może w moim sąsiedztwie jest ktoś starszy, samotny, oczekujący spotkania?

Warto zakorzenić się w prawdziwym życiu, nie teoretycznym, ale w życiu w którym o doświadczeniu prawdziwego zmartwychwstania mówi Ten, który ŻYJE!