PO PROSTU “TOWARZYSZYĆ”


298 Aby towarzyszyć innym na tej ścieżce, najpierw musisz mieć doświadczenie podążania nią samemu.

„Towarzyszyć” to jedno z ulubionych słów papieża Franciszka. Bardzo często zachęca by towarzyszyć. Mówił tak do rodziców, aby towarzyszyli swoim dzieciom, kapłanom by nie opuszczali rodzin i zawsze przy nich byli. O towarzyszeniu mówił też do biskupów w odniesieniu do formacji kapłanów, którzy są im powierzeni. Jednak przede wszystkim Ojciec Święty zachęca kapłanów, aby towarzyszyli młodzieży w tworzeniu jej projektu na całe życie!

Towarzyszenie kapłana dla młodych powinno odbywać się na trzech płaszczyznach:

Towarzyszenie duchowe – każdy duszpasterz ma obowiązek modlić się za tych, którzy są mu powierzeni. Modlitwa kapłana za grupę, którą prowadzi, za osoby, których jest spowiednikiem, czy modlitwa po prostu za tych, których katechizuje stwarza niesamowitą przestrzeń jedności między nim a każdym, kto skutki tej modlitwy na co dzień przeżywa. Przecież nikt z nas nie ma wątpliwości jak ta modlitwa w dzisiejszym świecie każdemu z nas jest potrzebna.Towarzyszenie sakramentalne – papież Franciszek zwraca uwagę, że najpiękniejszym czasem towarzyszenia młodemu pokoleniu jest wspólnie przeżywana Eucharystia oraz czas poświęcony dla tych młodych w konfesjonale. Droga sakramentalna jest najpełniejsza i zawsze prowadzi do szczęścia.Towarzyszenie osobowe – czas na wspólną rozmowę, spacer czy wyjazd to wyjątkowa chwila, która scala wspólnotę i pomaga na wypracowanie zaufania, które może w przyszłości owocować.

Choć czasem, mimo naszych wielu ambicji, towarzyszenie młodym kończy się w tym pierwszym punkcie, papież Franciszek zachęca, abyśmy „nie bali się marzyć, bo Bóg błogosławi nasze marzenia”! Zatem niech towarzyszenie wszystkim młodym spełnia marzenia – nasze, papieża i samego Boga!

0 wyświetlenia

DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Biuro:

+48 600 536 033

dmak@diecezja.pl

Duszpasterz młodzieży

ks. Sebastian Kowalczyk

duszpasterzmlodziezy@diecezja.pl

Zastępca Duszpasterza młodzieży

ks. Marcin Filar

centrum@sdm.diecezja.pl

KONTAKT