DAJ SOBIE POMÓC!

16. Mądry młody człowiek otwiera się na przyszłość, ale zawsze jest w stanie docenić coś z doświadczenia innych.

Każdy z nas planuje przyszłość. W tych planach są rożnego rodzaju cele, które poprzez swoje życie lepiej lub gorzej realizujemy. Ważne jest jednak to, aby, jak wbrew znanemu powiedzeniu, nie iść przy tym „po trupach do celu”, bo przecież cel nie uświęca środków.

Papież Franciszek, chcąc nas zachęcić do odpowiedzialnego patrzenia w przyszłość, mówi najpierw o mądrości oczu naszego serca. Powinny nas one prowadzić w projekcie naszego życia, który my często nazywamy po prostu naszym powołaniem. Serce to ośrodek poznania dobra i zła, to miejsce, gdzie powinny być podejmowane decyzje na całe życie. Chcąc zatem dobrze zaplanować przyszłość zgodną z wolą Bożą, czyli z naszym powołaniem, zadbajmy najpierw o nasze serca! Papież Franciszek podkreśla, aby w tej walce o piękne serce dać sobie pomóc, czy wręcz korzystać z pomocy innych, którzy swoim życiem już udowodnili, że Jezus jest Drogą Prawdą i Życiem!